Motor czy samochód – co jest szybsze?

samochód

Żyjemy w czasach, kiedy wszystko musi być szybko i „na już”. Prędkość życia jest ogromna, presja jeszcze większa. Spieszymy się do pracy. W pracy z pracy w szkole, w domu, na treningu. Największa kumulacja niecierpliwości pojawi się zwykle podczas jazdy samochodem w korku. Nijak nie da się przyśpieszyć, a nie ma już szans na powrót, bo oznacza to stanie w kolejnych korkach. Są jednak pojazdy, których korki na drodze nie ograniczają. Mowa tutaj o motocyklach, które są uważane za najszybsze pojazdy na drogach, ale czy na pewno tak jest?

Masa a prędkość

Wydaje się być logiczne, że motor musi być szybszy od samochodu. Jest przecież mniejszy, lżejszy, węższy, bardziej opływowy, a moc silnika ma ogromną. Tymczasem, nie tak to wygląda i zwykle porównania są nierówne. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę pojazdy o tej samej pojemności silnika i w tym samym wieku, a także brać pod uwagę klasę produktu. Czyli porównujemy równego z równym.

Prędkości na torach

Jeszcze kilka lat temu, wyniki na torach zarówno samochodów jak i motocykli były podobne. Te czasy jednak minęły. Okazuje się, że rekordy prędkości nie są pobijane teraz przez motocykle, ale przez auta, które dwukołowce zostawiają zdecydowanie za sobą. Wszystko to za sprawą aerodynamiki. Samochód dzięki sile docisku może rozwijać znacznie większe prędkości niż motocykl, który takich możliwości nie posiada. Skoro motocykle nie są zwycięzcami na torach wyścigowych, to może przynajmniej sprawdzą się lepiej np. W terenie na rajdach? Nic bardziej mylnego, w tym starciu jednoślady wypadają fatalnie. Także równie dobrze można by ścigać się ciężarówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *